Projekt programu „Tumbo Pomaga” narodził się w Fundacji Hospicyjnej, organizacji, która wspiera osoby przewlekle i terminalnie chore oraz ich rodziny, a szczególnie dzieci. W przywrócenie dzieciom i młodzieży radości życia po stracie bliskiej osoby zaangażowani są eksperci, ambasadorzy, pracownicy Fundacji, wolontariusze oraz firmy.
Eksperci
Nie wystarczy chcieć pomagać, trzeba to umieć. Do realizacji projektu zaprosiliśmy specjalistów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z pracy z dziećmi przeżywającymi żałobę. Wspólnie mamy szansę zadbać o ich przyszłość.
Krystyna de Walden-Gałuszko
Krystyna de Walden-Gałuszko – prof. zw., specjalista z zakresu psychiatrii i medycyny paliatywnej. Przez 7 lat pracowała w Szpitalu Psychiatrycznym Srebrzysko, następnie w Instytucie Naukowo-Badawczym (Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni). Od 1978 roku wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1997-2005 – Kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 2001-2007 – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Od 20 lat zaangażowana w ruch hospicyjny i działalność psychoonkologiczną. Od 1993 roku prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Autorka 125 publikacji.
Piotr Krakowiak
Piotr Krakowiak – ksiądz, pallotyn, doktor teologii, doktor habilitowany nauk społecznych, Krajowy Duszpasterz Hospicjów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Związany z Hospicjum w Gdańsku od 1990 roku jako wolontariusz, kapelan, koordynator wolontariatu, psycholog i dyrektor hospicjum do 2011 roku. Założyciel Fundacji Hospicyjnej i Prezes Rady Fundacji Lubię Pomagać, przenoszącej dobre praktyki z hospicjów do domowej opieki nad osobami u kresu życia. Autor i współautor kilkunastu podręczników i poradników oraz licznych artykułów krajowych i międzynarodowych. Odznaczony watykańskim orderem Curate Infirmos, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Ministra Sprawiedliwości RP „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Wybrany Gdańszczaninem Roku 2008, w uznaniu zasług dla opieki paliatywno-hospicyjnej i wolontariatu.
Maria Rogiewicz
Maria Rogiewicz – dr psychologii, psychoterapeuta i superwizor rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, superwizor psychoonkologii Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Kierownik studiów podyplomowych z Psychoonkologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Prowadzi szkolenia, warsztaty, treningi dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów z zakresu psychoterapii, psychoonkologii, komunikacji, profilaktyki i interwencji w zespole wypalenia zawodowego.
Dorota Zawadzka
Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, Doradca Rzecznika Praw Dziecka, wykładowca akademicki. Autorka i prowadząca wielu programów telewizyjnych, a także ekspert mediów w sprawach rodziny oraz wychowania. Współpracownik Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Jest współautorką pomysłu konkursu „Świat przyjazny dziecku", realizowanego przez KOPD i od samego początku zasiada w jego kapitule. Reprezentuje Polskę w PEGI Council – Bruksela. Autorka bestselerowych poradników. Prowadzi szkolenia, warsztaty i wykłady dla nauczycieli, rodziców oraz dzieci i młodzieży.
Anna Dodziuk
Anna Dodziuk – psychoterapeutka, superwizor psychoterapii i treningu psychologicznego, certyfikowany doradca rodzinny i certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień oraz superwizor psychoterapii uzależnień. Założycielka i kierownik Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji „Prometea". Prowadziła liczne warsztaty z zakresu pomocy osobom u schyłku życia i osieroconym rodzinom, w tym dla pracowników i wolontariuszy hospicjów. Dwukrotny ekspert kampanii „Hospicjum to też Życie". Autorka wielu artykułów na temat stereotypów związanych ze śmiercią, umieraniem i żałobą, a także pomagania osobom dotkniętym stratą, oraz dwóch książek na ten temat: „Żal po stracie" i „Nie bać się śmierci".
Agnieszka Paczkowska
Agnieszka Paczkowska – psycholog, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC
w Gdańsku. Prowadzi szkolenia w zakresie komunikacji z chorym w trójmiejskich uczelniach oraz warsztaty dla osób w żałobie, dla chorych i ich rodzin. współautorka kilkunastu publikacji poświęconych komunikacji z chorym przewlekle i wsparciu w żałobie.
Ambasadorzy
Są powszechnie rozpoznawalni, lubiani, dobrze osadzeni w swoich środowiskach. Nie potrzebują ani awansu, ani rozgłosu. Zgodzili nam się pomóc, bo żałoba dziecka lub nastolatka jest problem, wobec którego nie mogli przejść obojętnie. Ambasadorowie projektu „Tumbo Pomaga” przyrzekli mówić o nim nawet niepytani.
Henryka Krzywonos-Strycharska
Henryka Krzywonos-Strycharska – tramwajarka, członkini Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, sygnatariuszka porozumień sierpniowych. W latach 1988-2009 prowadziła rodzinny dom dziecka, w którym wychowało się 12 dzieci. Od lat serdecznie związana z Fundacją Hospicyjną.
W 2010 roku została ambasadorem VII kampanii „Hospicjum to też Życie”, poświęconej osieroconym dzieciom, a w 2012 roku wsparła Fundację w kampanii 1-procentowej. Latem tego roku została ambasadorką kampanii „Podaruj Dzieciom Uśmiech”. Jesienią 2013 roku ponownie podjęła się roli ambasadorki, tym razem kampanii poruszającej problem dzieci osieroconych przez pacjentów hospicjów. W 2014 roku została ambasadorką kampanii dedykowanej wszystkim dzieciom osieroconym oraz przygotowanego dla nich programu pomocowego „Tumbo Pomaga”.
Dorota Kolak
Dorota Kolak – wybitna aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Laureatka wielu nagród teatralnych i odznaczeń. Od 1982 roku związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Pedagog na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Gdańsku. Szerszej publiczności znana z udziału w serialach „Barwy szczęścia” i „Przepis na życie”.
Z Fundacją Hospicyjną współpracuje od 2012 roku i do tej pory wsparła ją już kilkakrotnie, najpierw jako ambasadorka kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie” poświęconej sztuce komunikacji (2012), następnie w tzw. działaniach 1-procentowych (2013), a jesienią 2013 roku znowu w charakterze ambasadorki, tym razem kampanii poruszającej problem dzieci osieroconych przez pacjentów hospicjów. W 2014 roku została ambasadorką kampanii dedykowanej wszystkim dzieciom osieroconym oraz przygotowanego dla nich programu pomocowego „Tumbo Pomaga”.
Piotr Kowalczuk
Piotr Kowalczuk – pedagog wczesnoszkolny, nauczyciel akademicki, dziennikarz oświatowy i pracownik samorządowy. Od 2014 roku Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej i Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Społecznego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Członek komisji branżowych Unii Metropolii Polskich, delegat Miasta Gdańska w Związku Miast Polskich, członek Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP.
Od 2016 roku ambasador Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej
Michał Piela
Michał Piela – znakomity aktor filmowy i teatralny. W 2003 roku ukończył warszawską PWST. Zagrał w wielu filmach fabularnych, m.in. w „Rysiu” Stanisława Tyma, „Ślubach panieńskich” Filipa Bajona, „Wkręconych” Piotra Wereśniaka oraz w „11 minutach” Jerzego Skolimowskiego. Artysta znany jest też z wielu seriali, takich jak: „Plebania”, „Glina”, „Hela w opałach”. Od 2008 roku związany z serialem „Ojciec Mateusz”, gdzie wspaniale wcielił się w role aspiranta Nocula. Ponadto użyczając swojego głosu, aktor bawi i zachwyca we wspaniałych produkcjach animowanych: w serii „Dzwoneczek” jako Klank, w „Hobbicie” jako Wielki Goblin, w „Iron Man 3” jako Hogan. Obecnie związany z teatrem „Polonia” Krystyny Jandy oraz „Och-Teatrem”.
Piotr Polk
Piotr Polk – wszechstronny aktor teatralny i filmowy oraz wokalista. Absolwent szkoły muzycznej oraz PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi (1986). Przez wiele lat związany z „Teatrem Studio". Obecnie Artystę można oglądać na deskach stołecznej „Syreny". Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach. Jego aktorstwo filmowe zyskało uznanie także za granicą, gdzie zdobywał nagrody na festiwalach w Monte Carlo (1988 – rola w filmie „I skrzypce przestały grać") oraz w Londynie (1993 – rola w filmie „Lupus"). Szerszej publiczności znany z udziału w serialach „Lekarze" i „Ojciec Mateusz", w którym zagrał postać sympatycznego inspektora Oresta Możejki.
Zespół FH
Patroni Honorowi i Partnerzy
Sponsorzy
Bez pomocy finansowej ludzi hojnego serca i firm – sponsorów projektu – nie bylibyśmy w stanie realizować programu. Dziękujemy za zaufanie, i zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tego grona.