Bajka Plasterek

Czary mamy

Bohaterem opowiadania Czary mamy  jest pięcioletni chłopiec, który po nagłej stracie mamy zamyka się w sobie, na zewnątrz reagując agresją lub pozorną obojętnością. Zaginięcie uszytego przez mamę szmacianego wilczka dodatkowo pogłębia jego izolację. Jednak kiedy zabawka się odnajduje, dziecko, wspólnie z równie zamkniętym tatą, w skrawkach materiałów, z których powstał wilczek, odkrywa tzw. "mapy pamięci" zmarłej. Dzięki odzyskanej sile do wspomnień obaj odzyskują też radość.

Wskazówki dla czytającego dziecku bajkę Czary mamy
Pokoloruj swojego wilczka (PDF)
Pokoloruj swojego wilczka (jpg)
Książka dostępna w Księgarnia Fundacji Hospicyjnej

 

Za siódmą górą

Miłce umiera tata, a wraz z nim odchodzą jego bajki, które opowiadał jak nikt. W tym najpiękniejszą o czekoladowym koniu. Dziewczynka zamyka się w sobie, próbuje być „dzielna” i „nie przeszkadzać”. Myśli, że jest już prawie dorosła, ma przecież 8 lat. Oprócz taty i świata jego opowieści traci też mamę, którą całkowicie pochłania własna żałoba i opieka nad młodszą siostrą. Szczęśliwie pewnego dnia mama odkrywa w sobie siłę, by wysłuchać Miłki, a nie tylko wymienić się z nią informacjami. Dzięki ich dobrej rozmowie dziewczynka dopuszcza do siebie emocje i wspólnie z mamą odnajduje drogę do dawnych bajek.

Wskazówki dla czytającego dziecku bajkę Za siódmą górą
Książka dostępna w Księgarnia Fundacji Hospicyjnej

 

Zaczarowany ogród dziadka

Bohaterami opowiadania Zaczarowany ogród dziadka są bracia, Antoś i Staś, którzy przeżywają śmierć swojego ukochanego dziadka. Zwłaszcza młodszy z nich, jeszcze przedszkolak, nie rozumie, co się stało. Bajka prowadzi czytelnika drogą zmieniających się w trakcie żałoby uczuć, wśród których są nie tylko smutek i tęsknota, ale także złość i dezorientacja. Ukojenie przynoszą wspomnienia szczęśliwych chwil spędzanych z dziadkiem. Pielęgnują pamięć o przeszłości i uczą żyć bez ukochanej osoby.

Wskazówki dla czytającego dziecku bajkę Zaczarowany ogród dziadka

 

Trzecie życzenie Tumbo

"Trzecie życzenie Tumbo" to kolejna, czwarta pozycja cyklu "Bajka Plasterek", wydawanego przez Fundację Hospicyjną w ramach serii "Biblioteka Tumbo Pomaga". Bohaterem opowiadania jest rodzina Jarząbków, do której pewnego dnia przybywa sympatyczny i umiejący z każdym porozumieć się w jego języku słonik Tumbo. Kiedy nagle umiera Tina, ukochana gęś Jarząbków i wielka przyjaciółka słonia, bardzo zasmucony Tumbo pokazuje ludziom, jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi śmierci kogoś bliskiego, wspiera ich i pociesza. Tak jak robią to słonie, jedne z najbardziej empatycznych zwierząt na ziemi. Tak jak działa Fundusz Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" Fundacji Hospicyjnej, którego pomarańczowy słonik jest maskotką. Dlaczego pomarańczowy? A to już przeczytajcie.

Wskazówki dla czytającego dziecku bajkę Trzecie życzenie Tumbo 

 

45 naprawdę niezwykłych słoni

Wszystkie słonie są niezwykłe, ale te w kolejnej „Bajce Plasterku”, wydanej w ramach Biblioteki Tumbo Pomaga, niezwykłe są szczególnie. Kiedy siedmioletniej Tosi umiera ukochana babcia, a mama zamyka się w swoim smutku po stracie, dziewczynka nie umie poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Pomagają dobre pomysły taty i mądre z nim rozmowy oraz babcina kolekcja słoników, w których ukryte są wspomnienia o zmarłej. Całe stado kolorowych dowodów pamięci, dzięki którym babcia jest wciąż obecna. W naszych sercach ludzie mogą wciąż żyć nawet kiedy umrą.  

Książka dostępna w księgarni Fundacji Hospicyjnej.

 

Koralikowa historia

„Koralikowa historia” to najnowsza książka w serii „Bajka Plasterek”, skierowana do najmłodszych, doświadczonych chorobą i stratą bliskiej osoby. Tym razem narratorem jest koralik. Nie jest to jednak zwyczajny koralik! W „Koralikowej historii” opowiada o niezwykłej przyjaźni małej Zosi z jej dorosłą sąsiadką Igą. Towarzyszy w ich wspólnych, szczęśliwych chwilach przy nawlekaniu wisiorków czy zabawie w „chmurobranie”. Kiedy Iga zaczyna chorować, jest też świadkiem rosnącego niepokoju, potem smutku i wreszcie rozpaczy dziecka, które przeczuwa, że ciężka choroba przyjaciółki rozłączy je na zawsze. Koralik ma bardzo ważne zadanie. Niczym prawdziwy plasterek, ma sprawić, by przewidywany ból rozstania był odrobinę mniejszy. ”Koralikowa historia” to uniwersalne opowiadanie, które wprowadza młodego czytelnika w świat śmierci i żałoby.

Książka dostępna w księgarni Fundacji Hospicyjnej

 

Free Joomla templates by Ltheme