Fundacja Nagle Sami

Fundacja Nagle Sami zaprasza na szkolenia dla psychologów, pedagogów z zakresu pracy z osobami przeżywającymi żałobę po stracie bliskich (pod koniec marca rusza wiosenna edycja – więcej informacji w załączniku oraz na stronie: http://naglesami.org.pl/lista-warsztatow-i-szkolen.html ) oraz na szkoleniadla specjalistów HR dotyczące dobrych praktyk w związku ze śmiercią pracownika oraz szkolenia dla osób pracujących z klientami w żałobie, realizowanew ramach projektu Nagle Zmiana: http://naglezmiana.pl

Konferencja podsumowująca szkolenia 3.02.2016

3 lutego 2016 r. w Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowująca cykl edukacyjny dla dyrektorów szkół i nauczycieli „Żałoba w społeczności szkolnej”. Cykl ten jest elementem programu „Tumbo Pomaga”, realizowanego przez Fundację Hospicyjną. Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objął Uniwersytet SWPS oraz Krajowy Duszpasterz Hospicjów ks. Piotr Krakowiak. Program szkoleniowy został sfinansowany przez Gminę Miasta Gdańsk, reprezentowanym na spotkaniu przez Zastępcę Dyrektora ds. Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Mariolę Paluch oraz Izabelę Tarasiewicz i Bogumiłę Bieniasz.

Szkolenia "Żałoba w społeczności szkolnej"

Szkolenie on-line 

Żałoba w społeczności szkolnej

dwudniowe zajęcia dla nauczycieli, pedagogów i psychologów gdańskich placówek edukacyjnych

Terminy

I grupa: 3 i 6 marca 2021 – grupa podstawowa

II grupa: 10 i 13 marca 2021 – grupa zaawansowana*

*w szkoleniu dla grupy zaawansowanej mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które uczestniczyły w grupie podstawowej poprzednich edycji szkolenia

 Cel

Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazanie możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenie niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie. Spotkania realizowane są w ramach programu FDO Tumbo Pomaga Fundacji  Hospicyjnej.

 Adresaci

Pracownicy placówek oświatowych, których wsparcie osób w żałobie nie jest codzienną praktyką, ale w swojej pracy stykają się z osieroconymi i chcieliby pogłębić wiedzę na temat pomocy osobom w kryzysie.

 Ramowy plan zajęć

Plan ramowy zajęć warsztatowych

grupa podstawowa

Plan ramowy zajęć warsztatowych

grupa zaawansowana

I dzień – Śmierć w rodzinie ucznia

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę procesu żałoby dzieci i nastolatków

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych

13.00-15.00 Sposoby wsparcia dziecka i nastolatka w żałobie

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę interwencji kryzysowej w placówce

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji

13.00-15.00 Sposoby pracy z uczniem, klasą i pracownikami w żałobie

I dzień – Śmierć w rodzinie ucznia

9.00-11.00 Trudności w przeżywaniu żałoby dzieci i nastolatków

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych

13.00-15.00 Zadania i działania placówki w sytuacji śmierci rodzica ucznia

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej

9.00-11.00 Zadania placówki w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji

13.00-15.00 Praca z klasą w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej


Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie udziału do Anity Mrug-Bazylczuk pod nr tel. 573 001 212 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przyjmujemy jedną osobę z danej placówki, pozostałe znajdą się na liście rezerwowej. Zajęcia są bezpłatne, finansowane ze środków Miasta Gdańska.

 Miejsce

Ze względu na trwającą pandemię, szkolenie będzie on-line. Zgłoszeni uczestnicy otrzymają dostęp do szkolenia od organizatora.

 

 Wykładowca - Agnieszka Paczkowska 

Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, Wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla pedagogów, psychologów, pielęgniarek i lekarzy oraz dla studentów uczelni medycznych i humanistycznych na temat komunikacji z chorym i wsparcia osób w żałobie. Na co dzień pracuje z chorymi u kresu życia, ich rodzinami oraz osobami w żałobie. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” działającego w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej.

 Program FDO Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej

Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było. Program FDO Tumbo Pomaga powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Elementami programu są: portal edukacyjny www.tumbopomaga.pl, szkolenia skierowane do uczniów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, superwizje indywidualne i grupowe pracy osób wspierających osieroconych, książki terapeutyczne dla osieroconych Bajki Plasterki, pomoc psychosocjalna oraz wydarzenie edukacyjno-charytatywne Dzień Tumbo realizowane w placówkach edukacyjnych 21 listopada. Przede wszystkim jednak na co dzień udzielamy pomocy socjalnej i psychologicznej osieroconym uczniom i ich bliskim.

 

Sprawozdanie z konferencji „Żałoba dzieci i młodzieży” (15.04.2015)

15 kwietnia br, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja szkoleniowa „Żałoba dzieci i młodzieży”, przygotowana w ramach programu „Tumbo Pomaga”, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Hospicyjna. W wydarzeniu wzięło udział około 120 psychologów i pedagogów szkolnych z pomorskich placówek oświatowych oraz poradni pedagogiczno-psychologicznych.

Szkolenia specjalistyczne "Żałoba dzieci i młodzieży"

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na specjalistyczne szkolenia: "Żałoba dzieci i młodzieży" – prowadzone przez Fundację Hospicyjną w ramach programu „Tumbo Pomaga”.

Szkolenia w formie wykładu i warsztatów skierowane są do pedagogów i psychologów, którzy angażują się w pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie, pracując w:
- szkole,
- poradni pedagogiczno-psychologicznej.

Tematyka wykładów opracowana została z myślą o osobach mających w swojej pracy kontakt z dziećmi lub młodzieżą w żałobie, jednak niebędących specjalistami w zakresie istniejących form pomocy, jakich można im udzielić w tym trudnym okresie. Zaproponowane warsztaty pozwolą pogłębić wiedzę na ten temat oraz rozwiną praktyczne umiejętności pracy z osieroconymi.
Istotnym punktem spotkania będzie prezentacja portalu pomocowego www.tumbopomaga.pl, adresowanego zarówno do małych i młodych żałobników, jak i wszystkich chcących im pomóc w tym trudnym okresie.

Free Joomla templates by Ltheme