Metody wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie - bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Szkolenie

Metody wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie

dwudniowe warsztaty dla nauczycieli, pedagogów i psychologów  

  

TERMIN SZKOLENIA (godziny 9:00-15:00): 

10   i 24 kwietnia 2024 – grupa podstawowa  

12   i 26 kwietnia 2024 – grupa zaawansowana*  

*w szkoleniu dla grupy zaawansowanej mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które uczestniczyły w grupie podstawowej poprzednich edycji szkolenia   

 

Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazanie możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenie niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie. Spotkania realizowane są w ramach programu FDO Tumbo Pomaga Fundacji  Hospicyjnej. 

 

Adresaci: Pracownicy placówek oświatowych, których wsparcie osób w żałobie nie jest codzienną praktyką, ale w swojej pracy stykają się z osieroconymi i chcieliby pogłębić wiedzę na temat pomocy osobom w kryzysie.  

 

Plan ramowy zajęć warsztatowych grupa podstawowa 

Plan ramowy zajęć warsztatowych grupa zaawansowana 

I   dzień – Śmierć w rodzinie ucznia 

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę procesu żałoby dzieci i nastolatków 

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych 

13.00-15.00 Sposoby wsparcia dziecka i nastolatka w żałobie 

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej 

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę interwencji kryzysowej w placówce 

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji  

13.00-15.00 Sposoby pracy z uczniem, klasą i pracownikami w żałobie  

I   dzień – Śmierć w rodzinie ucznia 

9.00-11.00 Trudności w przeżywaniu żałoby dzieci i nastolatków 

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych 

13.00-15.00 Zadania i działania placówki w sytuacji śmierci rodzica ucznia 

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej 

9.00-11.00 Zadania placówki w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej 

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji  13.00-15.00 Praca z klasą w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej 

 

Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przyjmujemy jedną osobę z danej placówki, pozostałe osoby z placówki znajdą się na liście rezerwowej.   UWAGA! Wysłane przez Państwa zgłoszenie wymaga naszego potwierdzenia mailowego w przeciągu 3 dni roboczych. Jeśli nie otrzymają Państwo odpowiedzi z naszej strony – prosimy o kontakt telefoniczny 573 001 212.  

Miejsce: Sala konferencyjna Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza w Gdańsku, ul. Kopernika 6.  

Materiały edukacyjne: skrypt szkoleniowy.

 

Nieprzerwanie od wielu lat wraz z Miastem Gdańsk, wspieramy dzieci i młodzież po stracie najbliższych. Pomoc jest oczywiście bezpłatna. Przekazujcie potrzebującym rodzinom informacje o nas. Aby umówić się z psychologiem, prosimy o kontakt z koordynatorem projektu pod numerem 573 001 212.

Cele edukacyjne szkolenia:

  • wprowadzenie w zagadnienia związane ze śmiercią i żałobą, 
  • przedstawienie podstawowych, codziennych sposobów wsparcia ucznia i nauczyciela w żałobie, 
  • wypracowanie strategii postępowania szkoły w sytuacji kryzysowej jaką jest śmierć w społeczności szkolnej, a w szczególności poruszenie tematyki:  

-  przekazywania trudnych informacji pracownikom, uczniom i rodzicom,  

-  uczczenia pamięci o zmarłym, 

-  krótkoterminowego i długoterminowego wsparcia dla uczniów i pracowników.  

  • uwypuklenie różnic w postępowaniu w sytuacji żałoby w wyniku śmierci nagłej (wypadek, samobójstwo) oraz śmierci w rodzinie ucznia i śmierci dotyczącej całej społeczności szkolnej.     

              

Efekty kształcenia 

Po ukończeniu tego modułu uczestnicy będą: 

  • lepiej rozumieli rolę placówki i zadania osób wspierających osierocone dzieci i nastolatki, 
  • umieli zaproponować odpowiednie formy reagowania w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej adekwatne do sytuacji i wieku w jakim są uczniowie, 
  • potrafili stworzyć bezpieczny i wspierający kontakt z osobami w żałobie, bardziej świadomi własnych kompetencji i ograniczeń w pomaganiu osobom osieroconym.

 

Wykładowca - Agnieszka Paczkowska  

Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, Wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla pedagogów, psychologów, pielęgniarek i lekarzy oraz dla studentów uczelni medycznych i humanistycznych na temat komunikacji z chorym i wsparcia osób w żałobie. Na co dzień pracuje z chorymi u kresu życia, ich rodzinami oraz osobami w żałobie. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” działającego w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej. 

 

Program FDO Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej 

Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było. Program FDO Tumbo Pomaga powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Elementami programu są: portal edukacyjny www.tumbopomaga.pl, szkolenia skierowane do uczniów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, superwizje indywidualne i grupowe pracy osób wspierających osieroconych, książki terapeutyczne dla osieroconych Bajki Plasterki, pomoc psychosocjalna oraz wydarzenie edukacyjno-charytatywne Dzień Tumbo realizowane w placówkach edukacyjnych 21 listopada. Przede wszystkim jednak na co dzień udzielamy pomocy socjalnej i psychologicznej osieroconym uczniom i ich bliskim.  

 

Zajęcia są bezpłatne, finansowane ze środków Miasta Gdańska.

Free Joomla templates by Ltheme